Ripple XRP – Co je to? Vyplatí se investovat? Cenová predikce

XRP – proč je Ripple super

XRP je kryptoměna spravována společností Ripple. Posledních pár měsíců hodně čtu o kryptoměnách. Proč si myslím, že XRP je kryptoměna s největším potenciálem vám vysvětlím v tomto článku. Cenová predikce vypadá pro letošek velmi pozitivně, a další vývoj této měny stejně tak. Narozdíl od třeba Bitcoinu se o ni stará jedna společnost – Ripple. Ti mají dobrou pověst v tom, že se snaží XRP nacpat kam se dá. Uzavírají smlouvy s mnohými společnostmi a integrují jejich krypto do spousty projektů.

Co je XRP?

XRP token je kryptoměna od společnosti Ripple. Je to dlouhodobě třetí největší krypto podle tržní kapitalizace (jaká je celková hodnota všech v oběhu). Tržní kapitalizace byla $13 miliard v polovině roku 2019. Cena se pohybuje stabilně okolo $0,2 – 0,5. Největší peak zaznamenala na začátku roku 2017, kdy se obchodovala při ceně $3. Co je na XRP zajímavé je právě to, že její cirkulaci má pod palcem Ripple. Každý měsíc vydá určitý počet nových tokenů (to bývá kolem miliardy kusů). Naopak pokud je potřeba, některý token „stáhne“, čímž se snaží regulovat cenu.

XRP se vyznačuje hlavně rychlostí převodu. Mezinárodní převod trvá v průměru něco okolo 4 sekund. Což má spoustu využití v oblasti bankovnictví. Síť RippleNet využívá mnoho finančních institucí právě pro mezibankovní převody. V praxi to vypadá tak, že pokud chcete z Austrálie do Japonska poslat 20 AUD, vaše banka by nakoupila XRP v hodnotě 20 AUD a ty zaslala do Japonska příjemci. Tam jeho banka XRP promění v JPY. Vše zaber pouze pár vteřin.

Ripple XRP vs Bitcoin

Jaký je tedy rozdíl mezí XRP a populárním BTC? Abychom si mohli odpovědět na tuto otázku, nejdříve musíme pochopit co tolik zpopularizovalo bitcoin.

Bitcoin totiž tvoří decentralizovanou platební síť, díky které je možné provádět platební transakce bez dohledu jakékoliv vlády, banky či zkrátka jakékoliv externí síly. Kdo, kdy, komu a za co platil bitcoinem je nedohledatelné, čehož je zneužíváno na černém trhu. Bitcoin je způsob, jak obejít veškerý bankovní systém, protože síť je spravována uživateli, kteří jsou na ni napojeni.

Naproti tomu Ripple se svým XRP s bankami a finančními společnostmi přímo spolupracuje. Tím se snaží zjednodušit, urychlit a zlevnit mezibankovní převody a tak dále. Síť RippleNet dále využívá množství dalších organizací. Zajímavé využití XRP je napříkld Twitter TipBot. Díký TipBotovi můžete posílat tuto kryptoměnu uživatelům Twitteru. Cílem Ripplu je, aby bylo posílat peníze napříč zeměkoulí stejně jednoduché, jako poslat třeba email.

Bitcoin

 • Decentralizovaná, spravována uživateli sítě
 • Má tvořit způsob, jak obejít banky
 • Vznikl jako odpověď na bankovní krizi v roce 2008
 • Lze ho těžit
 • Pomalejší síť
 • Monitoruje pouze transakce

Ripple XRP

 • Spravována společností Ripple
 • Spolupracuje s bankami
 • Cílem je urychlit mezibankovní převody
 • Nelze těžit
 • Velmi rychlá síť
 • Monitoruje více informací

Výhody

Síť RippleNet využívá více než 200 finančních institucí. Mezi ně patří i takoví giganti jako Unicredit bank, Bank of America nebo třeba Western Union. Síť patří k nejrychlejším na trhu. I když existuje pár kryptoměn (třeba EOS), které jsou o něco rychlejší, v reálném světě má největší využití právě XRP. Síť zvládá až 1.500 převodů za vteřinu. Oproti tomu Bitcoin zhruba 7 převodů. Síť je tak velmi rychlá a taky levná. Za převod zaplatíte zhruba 0,0002 centů a potrvá kolem čtyř vteřin. Oproti tomu BTC síť by to zvládla za několik hodin a několik desítek dolarů. Výhodou a zároveň nevýhodou je transparence a dohledatelnost. Zkrátka jde dohledat kolik komu kdo zaplatil. Což u Bitcoinu nejde. Navíc Ripple je zhruba 50.000 krát energeticky úspornější než bitcoin. A s tím by byla spojená snad i Greta.

 • Rychlost
 • Nízká cena
 • Dohledatelnost
 • Zvyšující se počet institucí využívajících XRP
 • Nízká energetická spotřeba
 • Částečná centralizace
 • Velký potenciál cenového růstu

Co ovlivňuje cenu XRP

Cena XRP je ovlivňována chováním společnosti Ripple. Vzhledem k tomu, že vlastní 60% této kryptoměny, jejich chování může naprosto zničit vývoj ceny XRP. Jen fakt, že Ripple vydává miliardu kusů nových tokenů měsíčně má velký vliv na cenu. Počet společností které využívají RippleNet pro mezibankonkvní a intrabanovní převody mají také vliv na jeho cenu. Proto si myslím, že cena XRP má velký růstový potenciál. Jestliže bude síť finančních instutucí využívajících Ripple pro své fungování stále rozrůstat, cena XRP může raketově vzrůstat. Nebezpečí je v tom, že Ripple má nad cenou velkou kontrolu. Jestliže se tak rozhodnou, mohou vydat větší počet tokenů a tím zničit růst ceny. Naopak pokud se rozhodnou výdej nových tokenů omezit, cena může narůstat. Potenciál pro integraci v nových produktech je velký, a tím i potenciál pro růst ceny.

V lednu roku 2020 bylo CEO společnosti Ripple oznámeno, že společnost uvedou na burzu pro veřejné obchodování během následujícího roku. Pokud se tak stane, cena XRP se může vrhnout oběma směry. Přestože predikce hovoří o velkém cenovém nárůstu, skutečnost že se z Ripple stane veřejně obchodovaná společnost může mít dopad stejně tak negativní jako pozitivní.

I fakt, že XRP se momentálně obchoduje na ceně okolo pěti korun přidává investici potenciál na velké zhodnocení. Protože když 1 jednotka stojí 5 korun, nárůst 2 korun, který je teoreticky velmi pravděpodobný, znamená velké zhodnocení vaší celkové investice. Dvě koruny navýšení na ceně mohou být důsledkem pozitivní zprávy od společnosti, pozitivní pohled trhu a tak dále.

Vyplatí se investovat?

Zda-li se vyplatí či nevyplatí investovat do XRP je velmi zajímavé téma. Jeden z důvodů, proč by se investování do této kryptoměny mohlo vyplatit dlouhodobým investorům je ten, že nelze těžit. Žádné nové tokeny už nikdy nevzniknou a všechny které existují jsou již v oběhu nebo je má pod křídly Ripple. To znamená že časem by se cena mohla vyšplhat na zajímavá čísla. Samozřejmě časem je myšleno za několik let, pokud se bude Ripple dále vyvíjet dobrým směrem. Nutno zmínit asi největší nevýhodu investice. Tou je fakt, že měna není decentralizovaná, ale ovládá ji právě Ripple. Ten si tak může dělat s měnou v uvozovkách co chce.

Tato kryptoměna se tolik liší například od bitcoinu tím, že je designovaná ne proto aby fungovala jako kryptoměna sama o sobě, ale aby sloužila bankám jako nástroj ke zlepšení transakcí. Tím pádem máte nástroj, o který teoreticky bude vždy zájem, protože slouží k nějakému vyššímu účelu. Naopak pokud by společnost Ripple nedejbože zkrachovala, znamenalo by to pro vaší investici rychlý konec. Důležité je také zmínit, že emitováním nových tokenů každý měsíc se může hodnota vaší investice devalvovat.

Než se rozhodnete zda investovat či ne, prosím udělejte si vlastní průzkum. Hledejte, analyzuje, poraďte se s odborníkem. Nekupujte krypto jen pro slepou vidinu rychlého zbohatnutí.

Doufám, že vám tento článek objasnil co je XRP a v čem je tak odlišný od ostatních kryptoměn. Ptáte-li se, zda se vyplatí investovat, doporučím vám udělat si svůj vlastní průzkum. Pokud máte jakékoliv dodatečné dotazy nebo si myslíte, že některé informace jsou třeba doplnit, neváhejte nás kontaktovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *