Hardware peněženka Ledger Nano S – Recenze, návod

Ledger Nano S

Ledger Nano S je hardwarová peněženka, která vaše kryptoměny drží v bezpečí. Je prakticky imunní vůči virům, takže se vám nikdy nemůže stát, že o své bitcoiny nedopatřením přijdete. Jde o investici zhruba 1500 korun, což z ní činí spolu s Trezor T asi nejlepší budget volbu. Existuje i novější model – Nano X, který je o něco dražší, ale za to přidá mnoho funkcí včetně integrace bluetooth. O té ale zase jindy.

Ledger Nano S jsem si pořídil zhruba před měsícem, a proto vám v tomto článku přináším objektivní recenzi. Jaká jsou pozitiva Ledger Nano S? Co se mi naní naopak nelíbí? Jak se vlastně používá a jak funguje? To vše a mnoho dalšího se dočtete v tomto článku.

O peněženkách obecně

Hardwarové peněženky se řadí mezi tzv.: cold wallets. To znamená, že nejsou neustále připojeny k internetu. Na rozdíl od hot wallets. Pokud se bavíme o chladných peněženkách, máme prakticky 3 možnosti. Peněženky papírové, hardwarové a pak peněženky, které ukládají vaše privátní klíče přímo do vašeho počítače.

Pokud se bavíme o těch papírových, vstupní investice je prakticky nulová, jsou bezpečné, ale špatně se s nimi zachází. S desktopovými se naopak zachází velmi pohodlně, a jsou bezpečnější než klasické hot wallets, ale stále existuje možnost extrakce vašich privátních klíčů útokem hackera. Nejlepší možností je právě hardwarová peněženka jako je Ledger Nano S.

Hardwarové peněženky ukládají vaše private keys do své vlastní paměti a zařízení nikdy neopustí. Veškeré transakce, které chcete provést musíte potvrdit fyzicky přímo na Ledgeru, takže i když se vám do počítače nějaký ten virus dostane, hacker prakticky nic nezmůže, protože nemůže kliknout na tlačítko na vašem zařízení. S HW peněženkami se zachází velmi pohodlně a zároveň jsou patřičně bezpečné. Trezor nebo Ledger patří do povinné výbavy každého hodlera nebo obecně krypto investora.

Proč právě Ledger?

Hardwarové peněženky se prakticky používají pouze 2 – Trezor a Ledger. Pak je tu ještě Keepkey a další, ale neznám nikoho, kdo je reálně používá. Trezor je český startup a vyrábí 2 modely. Trezor One a Trezor T. Ty mají ovšem své nedostatky. Jednička nepodporuje takové množství kryptoměn, jak by si možná někteří přáli. Některé na něj neuložíte vůbec (XRP) a jiné nemají plnou podporu a potřebujete externí peněženku (Ethereum). Model T tyto nedostatky již napravil, za to ale stojí nějaké 4000 korun, což není zrovna málo. Ledger Nano S pro mě byl tak jasnou volbou, protože XRP chci držet na své peněžence.

U Ledgeru se mi naopak nelíbí ovládání. Přece jen šestimístný pin se pouze pomocí dvou tlačítek zadává dost těžko. Fyzické zpracování Trezoru se mi líbí také o trochu víc, to je ale jen subjektivní názor. Novější Ledger X nabízí navíc bluetooth pro snadné připojení k mobilu a lze na něm zpravovat více kryptoměn než na Nano S. Za tu si ale připlatíte – stojí kolem 3000 Kč.

Výhody Ledger Nano S:

  • Příznivá cena
  • Velké množství podporovaných kryptoměn
  • Plná podpora ETH a ERC-20 tokenů
  • Bezpečnost
  • Snadné ovládání

Jak se Ledger Nano S ovládá

Hardware peněženka Ledger Nano S vypadá jako standardní flash disk. K vašemu počítači ji ovšem připojíte mikro USB kabelem. Zobrazit si zůstatek, přijímat a odesílat kryptoměny a spravovat své portfolio můžete v aplikaci Ledger Live dosupné na Windows, iOS, Android, Linux i Mac. Po přihlášení do aplikace heslem a připojením Ledgeru budete vyzvání k zadání pinu. Ten zadáváte fyzicky na zařízení. Na Ledgeru jsou pouze 2 tlačítka. Jedním se posunete v číselné řadě o číslici výš, druhým o číslici výš a stisknutím obou tlačítek najednou hodnotu potvrdíte.

Na Ledger si přes aplikaci musíte stáhnout aplikaci pro každou kryptoměnu, kterou chcete spravovat. Aplikací lze mít nainstalováno mezi 5 – 30 v závislosti na konkrétním coinu. Pokud již na svém Ledger Nano S nemáte místo a chcete nainstalovat jinou, musíte některou z dříve nainstalovaných smazat. Tím o své coiny samozřejmě nepřijdete, jen s nimi momentálně nemůžete zacházet, dokud aplikaci opět nestáhnete. To je jedna z největších nevýhod Nano S. Pro každou kryptoměnu pak musíte mít založen jeden či více účtů. Zůstatky na jednotlivých účtech i historii transakcí pak vidíte přehledně v aplikaci.

Pokaždé když budete chtít operovat s nějakou kryptoměnou, budete vyzváni k otevření příslušné aplikace na Ledgeru. Při odesílaní a přijímání kryptoměn budete také požádáni o zkontrolování, zda se adresa na vašem monitoru shoduje s adresou zobrazenou na displeji Nano S. Na webu ledgeru najdete akademii, která vás naučí zacházet nejen s jejich peněženkou, ale i s Bitcoinem obecně.

TIP: Pokud máte jakékoliv dotazy ohledně Ledger peněženek, hledáte radu či potřebujete pomoci vyřešit problém s nečím ve vaší peněžence, obraťte se na Reddit r/ledgerwallet. Komunita je opravdu nápomocná a lidé rádi poradí.

Aplikace Ledger Live

Své portfolio spravujete pomocí aplikace Ledger Live. Ta je samozřejmě zdarma dostupná na všechny operační systémy. Aplikace je intuitivní, až blbuvzdorná. U Windows ani Android aplikace jsem se nesetkal s žádnými záseky, chybami ani jinými problémy.

S vašimi coiny můžete operovat samozřejmě až po připojení a odemčení Ledger Nano S. Potom co si přidáte účty a nainstalujete aplikace je vše velmi jednoduché. V levém menu si vyberete, co chcete dělat – zobrazit porfolio, historii transakcí, spravovat aplikace, nakoupit kryptoměny, zobrazit si své krypto účty či přijímat nebo odesílat krypto.

Samotné přijímání a odesílání prostředků je plynulé, bezpečné a jednoduché. Připojíte Ledger Nano S a otevřete na něm aplikaci měny, kterou chcete přijmout. V aplikaci live vyberete možnost Recive. Pak už budete požádáni jen o zkontrolování, že se adresy shodují a můžete zkopírovat svou adresu či načíst QR kód. Odesílání je stejně jednoduché. Když budete chtít krypto odeslat, budete v závěru vyzváni k opětovnému potvrzení na Ledgeru.

Mobilní aplikace na Android se mi také osvědčila. Je prakticky identická k té počítačové. Když chcete připojit Ledger Nano S k telefonu, budete muset použít OTG redukci USB samice/mikroUSB samec. Na webových stránkách Ledgeru je prodáván OTG kit, není však nutné použít ten. Sám mám kabel z Aliexpressu za $2.

První připojení Ledger Nano S

Při prvním spojení peněženky s počítačem budete dotázáni, zda chcete zařízení nově zkonfigurovat či jste již dříve nějakou peněženku vlastnili. Jestli je Ledger vaše první, zvolte initialize new device. Poté musíte vytvořit 4-8místný pin. Ten budete poté zadávat při každém připojení k počítači.

Poté vám bude vygenerován seed 24 slov, který si na papír napište čitelně propiskou (tužku a papír ještě nikdo nikdy nehacknul) a uschovejte tam, kde ho nikdo nenajde. Prosím, nefoťte si ho, neukládejte nikam do počítače a už vůbec ne na cloud.

Tento seed bude sloužit jako záloha v případě, že se s vaším zařízením něco stane nebo ho ztratíte. Pomocí těchto 24 slov dostanete přístup ke všem svým privátním klíčům. Já osobně si papír se slovy ještě přetřu vrstvou vosku a poté akrylovou barvou smíchanou s kapkou jaru. Tím vznikne povrch jako je na škrabacích losech. Takže pokud chce někdo váš seed odhalit, musí setřít barvu a tím vám dát vědět, že vaše prostředky nejsou na této peněžence dále v bezpečí.

Pak už stačí stáhnout aplikaci Ledger Live, stáhnout aplikace a založit účty pro kryptoměny, které chcete na Ledger Nano S poslat. Někomu se to může zdát komplikované, aplikace vás ale vším nastavením provede.

Pozor! Svůj recovery seed 24 slov si napište pouze propiskou na papír a neukládejte si ho nikam online. Je to klíč ke všem vašim prostředkům.

Časté dotazy

Je Ledger Nano S bezpěčný?

Ano. Jakožto hardwarová peněženka vám poskytuje nejlepší zabezpečení na trhu. Nemůže se vám stát že o své kryptoměny přijdete. (respektive může ale je to hodně hodně těžké)

Lze ho připojit k telefonu?

Ano. Ledger Nano S připojíte k telefonu pomocí OTG kabelu. Na Google Play/Apple store si stáhněte aplikaci Ledger Live. Poté je postup identický jako na počítači

Jak vím, že můj Ledger je originál a že s ním nikdo přede mnou nemanipuloval?

Na krabičce není žádná bezpečnostní známka. Jak pak tedy zjistím že je moje peněženka originál? I na to Ledger myslel. Když připojíte peněženku k počítači, firmware vám sám zkontroluje, zda se jedná o pravý Ledger a zda s ním nikdo neoperoval před vámi.

Jaké kryptoměny Ledger Nano S podporuje?

  • Bitcoin, Bitcoin Cash, Bitcoin Gold, Dash, Dogecoin, Ethereum, Ethereum Classic, Komodo, Litecoin, PoSW, Ripple, Stratis, Zcash, Fido U2F, Hello, Ark, Expanse, UBIQ, PIVX, Vertcoin, Viacoin, Neo, Stealthcoin, Stellar, Hcash, Digibyte, Qtum, BTCP, ZenChash
  • Všechny tokeny založené na Ethereu (ERC 20 tokens) jako POWR, Golem, Monaco, TenX a mnoho dalších.
  • Seznam se může změnit a tak vždy ten aktuální najdete na webovkách ledgerwallet.com

Co když peněženku ztratím/rozbiju?

K tomu právě slouží ten recovery seed 24 slov, který vám byl vygenerován při prvním připojení. Když se vám Nano S rozbije nebo ztratí, stačí si pořídit jakoukoliv novou peněženku (nemusí to být přímo Ledger). Tam zadáte svých 24 slov a opět máte přístup ke všem svým kryptoměnám.

Proč se mi změní adresa na odesílání po každém použití?

Bitcoin a mnoho dalších kryptoměn nejsou zas tak anonymní jak si mnozí myslí. Kolik coinů bylo odesláno z které adresy na kterou je veřejně dohledatelné. Takže když byste měli pouze jednu adresu, kdokoliv si může pomocí ní najít veškeré vaše transakce. Proto vám peněěženka generuje pokaždé novou. Ty staré adresy jdou stále použít, i když se to nedoporučuje.

Může Ledger používat na více zařízeních?

Ano. Sám Ledger Nano S používám na 2 počítačích a telefonu. Po tom co připojíte ledger k novému zařízení, musíte si v aplikaci Live přidat své účty pro každou kryptoměnu, kterou budete chtít spravovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *