Jaká je nejlepší peněženka na kryptoměny? Ledger vs Trezor

Peněženka na kryptoměny. Není tomu tak dlouho od doby, kdy jsem se rozhodl že své investiční portfolio rozšířím o kryptoměny. Jedna z věcí. kterou jsem musel vyřešit byla otázka, jakou peněženku použít. Samozřejmě existují softwarové peněženky, které jsou ovšem náchylné na útoky hackerů. Potom máme ty papírové, které naopak bezpečné jsou, zato jsou nepohodlné a špatně se s nimi zachází. A tak jsem se, jako každý kdo to s kryptem myslí vážně, rozhodnl pro peněženku hardwarovou.

Na trhu prakticky existují pouze 2 hardware kryptoměnové peněženky a to Trezor a Ledger. Která je lepší? Právě to jsem se snažil zjistit. V tomto článku vám stručně popíšu hlavní rozdíly mezi těmito dvěma peněženkami.

Upozornění: Vše co v tomto srovnání čtete je pouze můj osobní názor. Nejsem odborník na kryptoměny ani na kyberbezpečnost. Říkám věci pouze tak, jak jsou a jak je vidím já.

Peněženky na kryptoměny Trezor One vs. Ledger Nano S

Obě peněženky jsou v důsledku dost podobné a záleží na jednotlivci jakou si vybere. Každá hardwarová peněženka na kryptoměny má své klady a negativa a záleží na tom, co je pro vás důležité. Osobně používám Ledger i když se mi vlastnostmi líbí víc právě Trezor. Proč vysvětlím později. Obě se dají koupit na alze i na oficiálních stránkách okolo 1500 korun. Jsou velmi dobře zabezpečené a pokud neztratíte hesla, o své Bitcoiny určitě nepřijdete.

Peněženka na kryptoměny Trezor One

Trezor je český crowdfunding projekt zastřešený firmou Satoshi Labs se sídlem v Praze. Vždycky se mi líbí když zajímavý český projekt uspěje i ve světě. Právě Trezor je toho krásným příkladem. Tahle peněženka na kryptoměny se mi líbí hlavně svým pěkným uživatelským prostředím, zabezpečením a provedením. Působí oproti Ledgeru velmi kvalitně a s aplikací se operuje příjemně. Je osazen velkým displejem a dvěma tlačítky. S počítačem nebo telefonem ho spojíte klasicky USB/mikro kabelem.

Tahle chytrá peněženka na kryptoměny vám umožní zobrazit vaše adresy přímo na displeji, a odesílací adresy za vás průběžně mění. Veškeré platby musíte ověřit fyzicky na zařízení, což dodává další vrstvu ochrany. Cool vychytávkou je také to, že si můžete na tapetu svého Trezoru nastavit jakýkoliv obrázek v podporovaném rozlišení. Nic světaborného, ale stále hezký dodatek.

Po připojení této peněženky na kryptoměny k počítači a zadání pinu lze ovládat pouze na webovém rozhraní. Myslím, že jediné podporované prohlížeče jsou Firefox a Chrome. Velkou výhodou čistě webového rozhraní je, že své kryptoměny můžete poslat i z kdejakého počítače v knihovně nebo v kavárně bez nutnosti nic instalovat. Pouze doporučím si vždy důkladně prověřit, zda se jedná o oficiální webovou stránku Trezoru, aby jste nenaletěli podvodníkovy a o své Bitcoiny nepřišli.

Prostředí webového klienta trezoru

Když Trezor připojíte k PC a na svém prohlížeči se přihlásíte k účtu, budete vyzváni k zadání pin kódu. Ten se zadává na počítači bezpečným způsobem. Na vašem monitoru uvidíte klasickou pin mřížku – ovšem bez čísel. Kde se jaké číslo nachází uvidíte na obrazovce připojeného Trezoru. Veškeré platby navíc ověřujete fyzicky přímo na zařízení, takže je k virům prakticky imunní.

Zabezpečení Trezoru

  • SSH protokol
  • GPG kryptografie
  • Samostatný procesor
  • U2F dvoufázová autorizace
  • Komplexní šifrování
  • Zálohování seedem 24 slov

Co se mi na Trezoru nelíbí

Tahle peněženka na kryptoměny vaše drahocenné bitcoiny zanechá v bezpečí. Ale i tento skvělý český crowdfunding má své tmavé stránky. Asi největší nevýhodou z mého pohledu je podpora kryptoměn. Do Trezoru si sice schováte BTC, LTC nebo BCH. Měny jako Ripple XRP , EOS nebo Monero ovšem model One nepodporuje. Kryptoměny jako ether a tokeny ERC-20 si budete muset střežit přes aplikaci MyEtherWallet a jí podobné. Právě kvůli chybějící podpoře XRP jsem se mjusel rozhodnout pro Ledger. Můžete si pořídit novější verzi trezoru – model T, za ten už si ale výrazně připlatíte. Na Alze ho koupíte za 4500 korun. Další malou nevýhodou je právě displej. Ten má trezor poměrně malý a font písma mi přijde špatně čitelný. Což je při kontrolování dlouhých adres velice nepříjemné.

Ledger Nano S

Tahle peněženka na kryptoměny na mě působila napoprvé velmi křehce a nekvalitně, ale to byl jen první dojem. Peněženku již nějakou dobu mám a slouží stále dobře. Vypadá jako flashka, ovšem k počítači ji připojíte stejně jako konkurenční českou krypto peněženku pomocí USB kabelu. Bohužel oběma peněženkám chybí USB typu C.

Největší konkurenční výhodou Ledgeru je podpora většího počtu kryptoměn. Na Nano S si dokonce uložíte Ether i veškeré ERC-20 tokeny bez žádné externí aplikace. Protože jsem velkým fanouškem kryptoměn jako EOS a XRP, musel jsem si pořídit tuto peněženku.

Když Ledger připojíte ke svému PC, budete vyzváni k zadání pin kódu. Tady mi přijde že to má trezor ošetřené lépe a zadávání pinu je mnohem pohodlnější. Na Ledgeru se nacházejí 2 tlačítka a vše ovládáte pouze pomocí nich. Jedním tlačítkem jdete v číselné řadě dolů, druhým tlačítkem nahoru. Stisknutím obou zároveň pak potvrdíte výběr a přesunete se na další číslici. Pokud bude pin zadán 3 krát špatně, zařízení se automaticky zablokuje. Samozřejmě tato funkce je tu kvůli bezpečnosti,

Jednou z velkých nevýhod peněženky na kryptoměny Ledger Nano S je klient, přes kterého peněženku ovládáme. Ten je sice přehledný a jednoduchý, ale ve formě aplikace. Tím pádem odpadá možnost přístupu k peněžence ve veřejných knihovnách, cizích počítačích či v internetové kavárně. Samozřejmě na takto pofidérních počítačích není naprosto bezpečné s jakoukoliv formou peněz operovat, ale tyto hardwarové peněženky na kryptoměny jsou natolik bezpečné, že bych se toho nebál.

Naopak výhodou je, že ji lze použít, alespoň myslím, teoreticky i offline. Aplikace se jmenuje Ledger Live a ovládání je intuitivní a jednoduché. Prostředí je příjemné. Máte přehled o aktuálním složení a hodnotě vašeho portfolia, proběhlých transakcích a máte přístup k veškerému nastavení.

Další věcí co se mi na této peněžence na kryptoměny nelíbí je omezená paměť. Můžete na ní skladovat sice mnoho měn, ale na správu každé z nich musíte mít nainstalovaný přídavek aplikace zvlášť. Takže pokud chcete přidat či spravovat další měnu, musíte nějakou aplikaci smazat a nainstalovat místo ni jinou. Tím klíče z vaší peněženky samozřejmě nezmizí, jen k nim nemáte momentálně přístup. Takže pokud skladujete velké množství různých měn, může se vám dost dobře stát že stále bude instalovávat a odinstalovávat aplikace.

Existuje i novější model této peněženky na kryptoměny – Ledger Nano X. Ten odstraňuje mnoho nedostatků a navíc přidává možnost připojení k mobilu přes bluetooth. Právě tato funkce působí velmi kontroverzně, protože právě bluetooth připojení mohou zneužít hackeři. Ledger ale tvrdí, že jejich peněženka komunikuje pouze s aplikací a není možné se do ni nijak nabourat. Za nový model si připlatíte, ale oproti konkurenčnímu Trezoru T stojí na alze stojí jen něco přes 2000 korun, a za ten upgrade dle mého určitě stojí.

Která peněženka na kryptoměny je lepší?

Která hardwarová peněženka na kryptoměny je lepší nelze jednoznačně říci. Záleží na vás a na tom, co od ní očekáváte. Pokud oželíte plnou podporu Etheru a ERC-20 tokenů, a nepotřebujete kryptoměny jako XRP, EOS nebo Monero, asi bych si vybral Trezor. Přijde mi lepší jak zpracováním, tak uživatelským prostředím a ovládáním. To je ovšem jen můj osobní názor. Jestliže jsou pro vás tyto měny kritické, zbývá vám pouze Ledger Nano S/X nebo novější Trezor T.

Obě peněženky jsou si ve výsledku dost podobné a záleží pouze na tom která se víc líbí právě vám. Jestliže chcete jednoduchý přístup k vaší peněžence i z mobilu nebo tabletu, vybral bych si Nano X, ten svou integrací bluetooth poskytuje veškeré pohodlí. Všechny peněženky na kryptoměny byste měli kupovat pouze od důvěryhodných prodejců jako jsou Alza, CZC, popřípadě oficiální stránky produktu. Nikdy nenakupujte peněženky z druhé ruky. To by vás mohlo přijít draho.

Upozornění Peněženky na krypto nikdy nekupujte z druhé ruky. Ideálně je vždy kupovat pouze z oficiálních stránek, Alzy nebo jiných důvěryhodných obchodů.

Doufám že vám toto srovnání pomohlo se rozhodnout, která peněženka je pro vás vhodnější a jakou si pořídit. Pokud máte jakékoliv dodatečné dotazy nebo is myslíte, že by náš článek potřeboval o nějaké informace naopak doplnit, neváhejte nás kontaktovat. Máte osobní zkušenosti s těmito peněženkami na kryptoměny? Která se více líbí vám a proč? Podělte se s námi. Váš názor nás zajímá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *