Ethereum 2.0

Ethereum tvoří zhruba 20% mého krypto portfolia. Proto dává smysl, že se o Budoucnost Etherea zajímám. V poslední době jsem se snažil co nejvíce pochopit, co vlastně je to Etherum 2.0, a v čem je tak důležitý tento vývoj. Nejsem IT expert, finanční poradce ani odborník na ekonomiku, ale vždy se snažím o svých investicích zjistit co nejvíce. Proto se vám v tomto článku pokusím shrnout to nejdůležitější, co potřebujete o (r)evoluci této kryptoměny vědět.

Pozor! Prosím berte na vědomí že nejsem porfík, nemám za sebou žádné vzdělání v oblasti IT. Nejsem expert na kryptoměny. Vše co s vámi sdílím jsou výsledky mého průzkumu na internetu. Nic co tu píšu neberte jako 100 % korektní data. Vše se snažím zjednodušovat, aby článek pochopil i úplný laik.

Původní Ethereum

Původní Ethereum projekt vznikl s vizí stvořit světový superočítač, na kterém si lidé budou stavět své vlastní decentralizované aplikace (tzv. Dapps). Jeho stvořitel a duchovní vůdce Vitalik Buterin zveřejnil jeho whitepaper v roce 2013. Jak ale čas ukázal, Ethereum v současné podobě suverénně nestačí na to, co slibuje. Má hned několik problémů. Mezi největší úskalí současné sítě je fakt, že ethereum dokáže zpracovat pouze 15 transakcí za sekundu. Což je na to co Ethereum slibuje dost směšné číslo.

Dalším z problémů se ukázalo i to, že síťové poplatky jsou v dobách, kdy je zpracováváno mnoho transakcí až úsměvně vysoké. V době největšího rozmachu Dappky CryptoKitties se síťové poplatky vyšplhaly na 0.02 ETH za transakci. To v té době činilo nějakých 20 dolarů, čili 450 korun. S problémy se Vitalik a celý Ethereum projekt snaží skoncovat právě pomocí Ethereum 2.0 . Má jít o vylepšenou síť, která se stane tím opravdovým superpočítačem, který Vitalik slibuje.

Ethereum 1.0 byl ubohý pokus několika lidí vytvořit světový superpočítač. Ethereum 2.0 tímto počítačem skutečně bude.
-Vitalik Buterin

V čem je jiné Ethereum 2.0

Když bych to měl hodně zjednodušit, Ethereum 2.0 by mělo být mnohem rychlejší, levnější, mělo by být schopno zpracovat větší počet transakcí, spotřebovávat méně elektřiny, být decentralizovanější a celkově by mělo být lepší téměř ve všem. Jak se toho ale dá docílit? Nasazením proof of stake algoritmu (POS), shardingem a tak dále. Podrobně se budu jednotlivým vylepšením věnovat níže.

Naprosto laicky by se dalo říct lže jde o to, že se blockchain rozdělí na menší útržky (shards) a ETH se nebude validovat těžením ale tzv. stakingem. Každý kdo má alespoň 32ETH se může stát validátorem, a klidně i na svém notebooku validovat transakce, za což bude odměněn síťovými poplatky. Ethereum bude rozděleno do již zmíněných shardů, které budou propojeny s hlavní sítí přes tzv. Beacon chain.

Sharding u Ethereum 2.0

Nejdříve se podíváme na sharding. Je to komplikované téma, a tak se to pokusím opět zjednodušit. Představte si, že ve škole máte napsat seminární práci. Ale na to aby byla schválena a oznámkována ji musí přečíst a zkontrolovat každý učitel na škole. Nejdřív si ji přečte učitel na angličtinu, pak ji předá učiteli dějepisu, ten ji přepošle fyzikářovi a tak dále. Což zaručí, že bude práce důkladně prostudována a spravedlivě oznámkována, ale bude to trvat pekelně dlouho.

Pomocí shardingu by se ale dala práce rozdělit na několik částí. Každá část se pak odevzdá jednomu učiteli. A tak si svou část přečte matikář, část fyzikář a svou část učitel na češtinu. Tím se doba schvalování hodně zkrátí. A přesně tento princip se používá v Ethereum 2.0 . Každá transakce je validována několika validátory, aby bylo zajištěno, že nikdo nepodvádí. Každý validátor ovšem potvrzuje pouze část transakce. Validátor vidí verdikt ostatních validátor, nemůže ho ovšem nijak měnit. Jinak řečeno matikář vidí, jakou známku vám dal češtinář, ale nemá pravomoc na to ji změnit. Zde se můžete dočíst více o shardingu Ethereum 2.0 .

Proof of stake

Bitcoin, Litecoin ale i právě původní Ethereum běží na ověřovacím algoritmu proof of work. Tedy transakce jsou ověřovány pomocí těžařů. Těžaři soutěží o to, kdo jako první „uhodne“ správné řešení pro danou transakci. Těžař, kterému se to podaří jako prvnímu je odměněn nově vzniklými mincemi. To má ovšem spoustu problémů. Jedním z nich je třeba to, že to spotřebuje hromadu elektřiny. K těžení je potřeba spousta výpočetní techniky a hromada energie. To je ale právě to, jak je systém zabezpečený.

Proof of stake k zabezpečení sítě ovšem přistupuje úplně jinak. Těžaři se v POS síti nazývají validátoři. K tomu, aby se někdo stal validátorem musí „staknout“ 32 ETH. To znamená, že v síti uzamkne 32 mincí etheru, kterými ručí. Když by se pak snažil provádět nekalosti na síti, o svých 32 mincí přijde.

Kdo bude blok validovat je vybíráno náhodně podle určitých kritérií. Opět vám poskytnu zjednodušenou verzi. Validátoři jsou vybírání náhodně s tím že ten, kdo má zastakováno více mincí má větší šanci na to, že bude vybrán jako validátor. Aby se zabránilo tomu, že validátoři budou jen ti nejbohatší, je počítáno „stáří mincí“. To se spočítá vynásobením počtu mincí tím, jak dlouho jsou mince uzamknuty. Když tedy Karel má zastakováno 40 ETH po dobu 4 hodin, jeho coin age je 40 mincí x 4 hodiny. Když je karel vybrán jako validátor, jeho coin age bude resetován na nulu a bude si muset nějáký čas počkat, než bude moci být opět vybrán jako validátor.

Uveďme si nyní příklad v praxi pro lepší pochopení. Karel má 40 ETH, Janek má 38 ETH, Kicom má 60 ETH a Pepa má 120 ETH. Při vybírání dalšího validátora má největší šanci Pepa, protože má uzamčeno v síti nejvíce Etherea. Má dvojnásobnou šanci než Kicom a trojnásobnou než Karel. Když bude Pepa vybrán jako validátor, jeho coiin age bude resetován na nulu a bude muset počkat až se dostane na ostatní, než si opět bude moci zavalidovat.

Při vybírání dalšího validátora je tedy Pepa ze hry a tak má největší šanci na zvolení Kicom. Ovšem to neznamená, že musí být nutně vybrán zrovna on. Řekněme tedy, že Karel má starší mince a tak bude vybrán za validátora on.

Když se Janek rozhodne, že již nechce být validátorem a své mince si chce vybrat zpět, samozřejmě mu to bude umožněno. Jeho mince i ty mince, které vydělal z poplatků za validování budou dočasně uzamčeny v síti. Po uplynutí dané lhůty mu budou jeho mince odeslány. Časová prodleva je tu z důvodu bezpečnosti. Síti by nějakou dobu trvalo zjistit, že Janek podváděl. A kdyby tu tato prodleva nebyla, síti by to bylo houby platné, protože Janek by už ETH měl beztak utracené za pivo. Proto tu existuje onen časový interval. Když se ve výpovědní lhůtě zjistí že Janek je podvodník, o mince přijde.

Systém je zabezpečen tak, že pro nikoho není ekonomicky výhodné potvrzovat podvodné transakce. Pokud validátor potvrdí takovou podvodnou transakci, přijde o část svých uzamčených mincí a bude ze sítě vyloučen na určitou dobu. K úspěšnému potvrzení podvodné transakce by bylo třeba vlastnit 51% sítě. Proof of stake algoritmus tak zajišťuje bezpečnost sítě i při minimální energetické náročnosti. Další výhodou nasazení POS na Ethereum 2.0 je větší decentralizace.

Pořízení mining rigu je velice nákladné a stejně tak samotné těžení. A tak se stává že se většina hashing power soustřeďuje do velkých těžících farem, což vede k větší centralizaci. Oproti tomu k validaci na POS stačí mít 32 Etherea. 32 ETH ale nemusíte mít sami. Můžete se domluvit s partou kamarádů a vytvořit pool. Tím pádem jemnohem méně nákladné stát se validátorem než těžařem. Navíc je tu ten sharding a náhodný výběr validátorů, takže je síť celkově více decentralizovaná.

Závěrem

Co přechod na Ethereum 2.0 znamená pro investory? Vlastně skoro nic. Riskem je, že pokud se něco nepovede a síť se ukáže jako nefunkční či nezabezpečená, ETH pak bude mít nejspíše nulovou hodnotu. Tento scénář ale považuji za velmi nepravděpodobný, ne-li za sci-fi. Pokud ovšem přechod projde hladce, vývojářům z Dappek se otevře spoustu nových možností. Největším problémem se starým ethereem bylo, že na ní prakticky nešla postavit reálně fungující aplikace. Ve chvíli, kdy se aplikaci začalo dařit se síťové poplatky vyšplhaly na takové částky, že se aplikace stala téměř nepoužitelnou. To by se u Ethereum 2.0 prostě nestane.

Více vývojářů tak bude ochotno vyvíjet nové decentralizované aplikace. Což je pro investory samozřejmě velké plus, protože tím nalákají do sítě větší počet uživatelů, tím pádem větší poptávku po ETH mincích. Síť bude rychlejší, levnější a obecně se bude lépe používat.

Tak snad jsem vám alespoň trochu objasnil, co to vlastně je to Ethereum 2.0 . Berte na vědomí že celá problematika je dalo komplexnější. Snažil jsem se vám tak shrnout veškerá fakta co nejstravitelněji. Držíte sami nějaké ETH mince? Co si myslíte o Proof of stake? Máte dodatečné dotazy či připomínky? Dejte nám vědět!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *