ETF

Vše co potřebujete vědět o ETF

ETF je můj oblíbený investiční instrument. Investuji převážně právě do ETF a myslím, že jsou ideálním investičním prostředkem pro začátečníky. V tomto článku vás uvedu do světa ETF, představím vám různé druhy a na konkrétních příkladech ukážu jak zhodnotit své peníze s pomocí právě burzovně obchodovaných fondů. Ukážu vám konkrétní fondy, do kterých se podle mě vyplatí investovat své peníze.

Co je etf?

ETF je zkratka anglického exchange traded funds. V překladu do češtiny tedy burzovně obchodované fondy. Jde v podstatě o podílové fondy, které vydali své vlastní akcie a obchodují se na burze jakoby byli samostatná akcie. To sebou přináší řadu výhod oproti tradičním podílovým fondům, které vám budou vnucovat v bankách. Asi největší výhodou je to, že neplatíte nesmyslné poplatky za správu. ETF jsou obchodovány na přísně regulovaných transparentních burzách, což zaručuje důvěryhodnost. Jde o poměrně moderní instrument. „Narodil se“ až v roce 1993 na americké burze AMEX a prvním takovýmto fondem byl SPDR S&P 500 ETF Trust (NYSEARCA: SPY) slangově známý jako spider.

ETF je zkratka anglického exchange traded funds. V překladu do češtiny tedy burzovně obchodované fondy.

Princip fungování

Společnost nakoupí množství akcií, dluhopisů, různých druhů derivátů, kryptoměn či kombinaci jakýchkoliv instrumentů. Tím vznikne diverzifikovaný „koš“ naplněn různými cennými papíry. Co bude a nebude v koši je určováno dle různých kritérií. Například jsou v něm veškeré akcie obsažené v nějakém indexu, různé futures na určitou komoditu, kombinace různých instrumentů týkajících se konkrétního sektoru a podobně. Na tento koš jsou poté vydány akcie, které si vy jako investor zakoupíte. Tím získáváte podíl na koši, dostáváte podíl dividend a máte nárok na část společnosti při krachu. Veškeré pohyby jsou přísně regulovány a vždy vidíte, jaké pohyby se v koši konají.

Druhy ETF

Existuje nespočet různých etf. Některé mohou kopírovat burzovní indexy, mohou být zaměřeny na konkrétní sektor průmyslu nebo jsou zaměřeny třeba na konkrétní komoditu. Existují tak etf kopírující S&P 500, zaměřující se na zlato, kryptoměny nebo dluhopisy. Na trhu nalezneme i mnoho komplikovanějších etf. Mezi takové patří například etf poskytující větší páku či inverzi. Níže se budu věnovat některým druhům podrobněji.

Komoditní ETF

Pokud chceme investovat do nějaké komodity, nemusíme nutně fyzicky koupit danou komoditu. Jedním z prostředků pro investování do komoditního trhu jsou právě etf. Vezměme si příklad ve zlatě. Můžeme si koupit unci zlata a schovat si ji do šuplíku. Oproti tomu pokud investujeme do Van Eck Vector gold miners etf (NYSEARCA: GDX), naše peníze kopírují cenu zlata a přitom získáme celou řadu výhod. V takovém etf budou zahrnuty akcie společností těžících zlato, futures kontrakty nebo zlato mají fyzicky v trezoru. Cena zlata bude ovlivňovat cenu naší investice přímo, na cenu etf má ale vliv i mnoho dalších faktorů.

Indexové etf

ETF kopírující burzovní indexy jsou dle mého názoru extrémně výhodnou investicí. Pokud investujete do indexového etf, je to jako byste si koupili malou část akcií (nebo jiných cenných papírů) všech společností zahrnutých v indexu. Tak například pokud nakoupíte již zmiňovaný spider, je to jakoby jste si koupili akcie 500 největších amerických společností z různých sektorů. Proč je to ale tolik výhodné? Dle průzkumu bylo zjištěno, že většina profesionálních manažerů portfolií nedokáží porazit S&P 500 index. A navíc si účtují nehorázné poplatky. Oproti tomu můžete s minimálními poplatky (pouze brokerovi za nákup) zhodnocovat své peníze dle vývoje trhu. Více se dočtete ve článku Vše co potřebujete vědět o S&P 500.

Podílové fondy

 • Větší poplatky
 • Chování ostatních investorů ovlivňuje vaše zhodnocení
 • Skládá se z investic a hotovosti
 • Většinou aktivně řízeny
 • Menší transparence
 • Snaží se porazit uznávané burzovní indexy

ETF

 • Minimální poplatky
 • Chování ostatních investorů neovlivňuje vaše zhodnocení
 • Neoperuje s hotovostí
 • Teoreticky riziko malé likvidity
 • Velmi transparentní
 • Většinou kopíruje nějaký index či jiný ukazatel
 • Pasivně řízeny

Oba operují na podobném principu. Vyberou peníze od investorů a nakoupí za ně cenné papíry a tím se snaží dosáhnout zhodnocení. Jak etf tak tradiční podílové fondy zaručují menší či větší diverzifikaci.

Podílové fondy jsou aktivně spravovány společnostmi a účtují si poplatky za řízení (managment fee). To znamená že vaše peníze dostane do ruky člověk, který za ně nakoupí akcie, dluhopisy, futures, kryptoměny či jakékoliv jiné instrumenty. Tím se snaží dosáhnout co největšího zhodnocení vašich peněz. A za to mu samozřejmě musíte zaplatit. Společnost musí mít dostatečné množství hotovosti pro případ, že investor chce vyplatit. Což znamená, že když mnoho lidí najednou chce získat hotovost ze své investice, společnost zkrátka nemá dostatečné prostředky k nákupu instrumentů pro vás.

Oproti tomu ETF operují na jiném principu. Za peníze získané od investorů nakoupí velký koš akcií, dluhopisů, opcí…. a investorovi vydá akcie své společnosti. Investor tím získá podíl na celkovém koši plném burzovních instrumentů. Vy jakožto investor zaplatíte pouze svému brokerovi za nákup akcií ETFek. Tyto společnosti operují pod přísnými regulacemi a musí být naprosto transparentní, takže hned víte, jaké pohyby se ve vašem koši investic dějí. Naopak velkou nevýhodou je, že pokud na trhu nastane nějaký výraznější propad, vaše investice také ztratí na hodnotě. Tomu se u aktivně řízených podílových fondů dá teoreticky zabránit. Dalším mínusem je fakt, že může nastat situace, kdy likvidita (schopnost ihned prodat či nakoupit)bude značně omezena. Což se ale na velkých amerických burzách nestává.

Obecně ETF jsou řízeny pasivně zatímco podílové fondy aktivně.

Populární etf

Zde máte seznam nejpopulárnějších a nejznámějších ETF. Kompletní seznam a mnoho zajímavých informací najdete na etfdb. Mými osobními favority jsou XLF, VOO, a GDX. ETFek je více než dost a tak každý kdo chce, najde ten ideální. Při investování do burzovně obchodovaných fondů doporučuji vybírat spíše ty větší a populárnější kvůli likviditě.

 • SPDR S&P 500 ETF
 • Vanguard S&P 500 ETF
 • Invesco QQQ Trust
 • SPDR gold shares
 • iShares MSCI Emerging Markets ETF
 • Vanguard Total Stock Market
 • Financial Select Sector SPDR Fund
 • VanEck Vectors Gold Miners ETF
 • SPDR S&P Oil & Gas

Kde se obchodují?

Tyto fondy lze obchodovat na burzách po celém světě. Nejrozvinutější je trh v USA. Evropa v tomto ohledu stále hodně zaostává. Objem obchodu je mnohonásobně menší oproti USA a počet burzovně obchodovaných fondů na výběr je také velmi omezený. Asi největší burza v Evropě, na které lze etfka nakoupit je Deutsche Börse AG. Na našem kontinentě ovšem probíhá mnoho „podpultového“ prodeje, zatímco v Americe je tento jev spíše vzácnost.

Podle mě se vyplatí etfka jedině v USA. Evropa v oblasti burzovně obchodovaných fondů velmi zaostává oproti Americe.

Bublina

V poslední době se hodně mluví o „bublině“ která se vytváří kolem indexových fondů. Mnozí se obávají, že by mohl nastat podobný případ jako v roce 2008 s bublinou na trhu s realitami. Jedná se o to, že ceny určitých cenných papírů jsou uměle navyšovány jen proto, že jsou obsaženy v některé z populárních indexů. Až polovina investic v USA mají co do činění s některým indexem.

Vzhledem k tomu, že pasivní investování do indexových podílových fondů a indexových ETFs zažívá v současnosti velký boom, poptávka po cenných papírech obsažených v indexu stále stoupá a tím je navyšována cena. Protože nejpopulárnější indexy jsou právě ty, které jsou váženy dle tržní kapitalizace, jsou společnosti jako Apple, JP Morgan, Google nebo 3M systematicky nadceňovány, zatímco společnosti s malou tržní kapitalizací jsou obchodovány pod cenou.

Na sekundárním trhu potom obchodují jednotlivé etfs mezi sebou bez toho aniž by bylo dotčeno podkladové aktivum. Problém je v tom, že v současné době 20% S&P 500 vlastní pouze 3 společnosti: Vangurd, SPDR a Blackrock. Estimace je taková, že do roku 2038 by to mělo být 35% pokud se trend nezmění. Toto téma je ale natolik komplexní, že o něm časem najdete samostatný článek. Takže odebírejte náš newsletter nebo feed!

Doufám, že vám tento článek objasnil co je etf. O si myslíte o indexové bublině? Dejte nám vědět. Pokud máte jakékoliv dodatečné otázky či si myslíte, že některé informace je nutno doplnit, neváhejte nás kontaktovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *