Cool Wallet – Bitcoin peněženka o velikosti kreditní karty

Hardware peněženka Cool Wallet

Hardware bitcoin peněženka CoolWallet je opravdu cool. Je velká jako kreditní karta, má bluetooth, displej, tlačítko, vlastní baterii i nabíjecí port. A vaše privátní klíče schová pěkně bezpečně a offline. Dle mého se jedná o jednu z nejzajímavějších hardware peněženek a tak se na ni dnes podíváme podrobně. Je opravdu bezpečná? Jak funguje? Kolik stojí? To vše si povíme.

Co je CoolWallet

CoolWallet je hardwarová peněženka, která bezpečně schová všechny vaše privátní klíče k Bitcoinu, BTC, ETH, LTC, BCH, XRP a ERC-20. Překvapilo mě že Cool Wallet je plnohodnotné elektronické zařízení. Nachází se na něm tlačítko, E-Ink displej, 2 malé kovové kontakty k nabíjení zařízení, vešla se do něj i baterie a bluetooth vysílač. To vše ve velikosti standardní kreditní karty.

Jaké kryptoměny jsou podporovány?

V době psaní tohoto článku pouze Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Bitcoin Cash, Ripple. Zen, Binance Coin a ERC-20 tokeny. Cool Wallet stále pracuje na přidávání nových coinů. Do té doby si ale své shitcoiny budete muset ukládat někam jinam. Třeba na Ledger Nano S. Líbí se mi plná podpora Etherea i ERC-20. Dokonce ani oblíbený trezor je nepodporuje plně, pouze s externím softwarem.

Jak se ovládá?

Hardware peněženku Cool Wallet připojíte k telefonu pomocí bluetooth a aplikace Cool Wallet na IOS nebo Android. Vše je velmi intuitivní. Pouze spárujete s telefonem, založíte si novou peněženku, zapíšete si svůj recovery seed a můžete začít příjmat a odesílat krypto. Jedna věc která mi přijde zajímavá – zatímco většina peněženek vám vygeneruje seed 12, 18 nebo 24 slov, Cool Walles vám vygeneruje čísla. Na nic to vliv nemá, jen mi to přišlo zajímavé zmínit.

Samotné přiíjmání a odesílání měn je velmi jednoduché a intuitivní. V aplikaci vyberete možnost Send/Recive, vyberete měnu a při odesílání ještě částku a poplatek síti. Poté jste vyzvání ke zkontrolování údajů. Pak stačí jen potvrdit tlačítkem na kartě a je hotovo.

Baterie

Jedná se samozřejmě o plnohodnotné zařízení, které se připojuje přes bluetooth, takže se bez baterie neobejde. Ta je Lithium-ionová s kapacitou 15 mAh a napětím 3 volty. To stačí při dvěma transakcích denně zhruba na týden užívání. Pokud ji ale budete používat méně, ve standby režimu vydrží i 3 měsíce. Doporučuje se ji nabíjet zhruba jednou za měsíc, samozřejmě ale záleží na tom jak moc ji používáte. Svoji Cool Wallet nabijete do plného stavu zhruba za 2 hodiny. Nabíjí se speciální nabíječkou, kterou dostanete v balení. Do ní kartu zasunete konektory směrem dovnitř.

Zpracování – Cool Wallet je opravdu ohebná

Hardwarová bitcoin peněženka Cool Wallet je velmi pěkně zpracovaná. Už jen tím že je veliká jako kreditka, takže ji můžete nosit pořád u sebe. Je to ale solidní kus kovu, takže rozsednout si ji je teoreticky sice možné, ale velmi obtížné. Nosit ji jen tak v kapse stejně nedoporučuji, ale vyloženě opatrní být nemusíte. Od pár lidí jsem sylšel, že se jim poškodil nabíjecí konektro a tim se jim peněženka zničila. To je ovšem minimum.

Je bezpečná?

Hardwarové peněženky jsou nejlepší způsob jak uchovat své kryptoměny. Vaše privátní klíče nikdy nevstoupí do online prostoru, takže je vám je nemůže vzít žádný virus či podvodník. Cool Wallet ovšem není zaheslovaná, takže co když vám ji někdo ukradne? I na to se myslelo. Při prvním připojení peněženky k telefonu vám bude vygenerován párovací kód, který si opište tužkou na papír. Když potom budete s Cool Wallet spárovat jiné zařízení, budete potřebovat tento párovací kód.

Mnoho lidí je skeptických právě k bluetooth připojení, kterého by mohli útočníci zneužít. Podobná kontroverze kryptoměnovou komunitou proběhla i při vydání Ledgeru Nano X. Cool Wallet i Ledger ale tvrdí, že peněženka komunikuje pouze s patřičnou aplikací a šifrování je natolik pokročilé, že by k útoku nemělo dojít. O žádných krádežích tímto způsobem jsem zatím neslyšel, zakže jim to asi budeme muset věřit.

Komu bych Cool Wallet doporučil

Největší výhodou této hardware peněženky na kryptoměny je samozřejmě její velikost a jednoduché použití. Pokud tedy platíte kryptem pravidelně, tento produkt je pro vás svatým grálem. Jestli Bitcoin berete jako investici a držíte pozici HODL, tedy držíte měny téměř do nekonečna, doporučil bych vám spíše alternativy jako Ledger nebo Trezor. Více se o nich dočtete zde. To hlavně z toho důvodu, že na ně můžete ukládat více měn. Pokud jste bitcoin maximalista, je vám to pravděpodobně jedno, pro ostatní je ale klíčové, kolik různých měn jste schopni na peněžence skladovat. Sám jsem velký fanoušek měn jako Dash a VeChain, takže jsem si pořídil Ledger.

Cool Wallet vnímám spíše jako takového společníka pro vaší klasickou hardware peněženku. Na Trezor nebo Ledger si ukládat většinu kryptoměna Cool používat na běžné transakce. Bitconem sice zatím nezaplatíte běžně v obchodech, tato integrace je ale pouze otázkou času. Na eshopech je to ale už o něčem jiném. Počet eshopů, které příjmají kryptoměny se rakteově rozrůstá, a tak je dobré mít své krypto úspory vždy po ruce.

Co se mi na Cool Wallet líbí

Tahle hardwarová peněženka má asi trochu jiný cíl než všechny ostatní. Nesnaží se vám poskytnout trezor pro vaše bitcoiny, do kterého je prostě zamknete a necháte je ležet. Cool Wallet se snaží být opravdu mobilní peněženkou, ze které peníze tečou ven a zase dovnitř. Můžete ji nosit neustále u sebe spolu s ostatními kartami a zvesela posílat a příjmat kryptoměny. Jednoduchá intuitivní aplikace je pěkně zpracovaná.

Co bych naopak vytknul

Na hardware peněženku Cool Wallet nemůžete uložit příliš velké množství kryptoměn. Což ale není zas takový problém, vzheledem k tomuo co se tento projekt snaží. Ty největší a všeobecně uznávané kryptoměny jsou k dispozici a to je to důležité. Další co se mi na této peněžence na kryptoměny nelíbí je nemožnost připojit peněženku k počítači. To ale opět není zas takový problém, když vezmeme v potaz to, že peněženka má sloužit jako spollečník, kterého máme stále při ruce. Další maličkostí je to, že nemůžete importovat svou již existující peněženku pomocí QR kódu. To je ale opravdu to poslední co bych řešil.

Plusy

  • Design
  • Překvapivá výdrž baterie
  • Nápad
  • Bezpečnost
  • Zpracování

Mínusy

  • Počet podporovaných kryptoměn
  • Chybí možnost spojení s počítačem
  • Protiměna pouze USD
  • Nelze pořídit z českého obchodu

Na závěr lze říci že Cool Wallet je velmi zajímavý projekt, díky kterému jsme zase o krok blíže ke kryptoměnové budoucnosti. Je to hardware peněženka na kryptoměny, kterou můžete nosit stále u sebe. I když by se hodilo přidání většího počtu kryptoměn. Hlavně těch jako je Monero, ZCash nebo Dash, které se snaží sloužit jako digitální hotovost. Za $99, čili zhruba 2200 korun se jedná o zajímavý produkt, který může sloužit i vám jako jednoduchý způsob jak zaplatit Bitcoinem bezpečně kdykoliv a kdekoliv. Jestli se vám produkt líbí, určitě se podívejte na oficiální stránky Cool Wallet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *