Bitcoin karty – Jak platit kryptem v každém obchodě?

Bitcoin karty

Bitcoin karty, nebo obecně platební karty na kryptoměnu, jsou zajímavým novým způsobem, jak utrácet své krypto peníze. Pokud by se kryptoměny staly univerzální celosvětovou měnou, usnadnilo by to život všem obyvatelům planety. Tak dalek ale ještě nejsme a ještě hodně dlouho nebudeme. Ale existuje mnoho společností, které se snaží krypto tlačit dopředu a otevírat nové možnosti široké veřejnosti. Díky těmto společnostem můžete každý den běžně platit ze své krypto peněženky na běžných platebních terminálech u prodejců. Seznam těch nejzajímavějších najdete v tomto článku.

Mezi ty nejzajímavější řešení, o kterých se budeme dnes bavit patří:

  • Coinbase card
  • Crypto.com

Coinbase card – jednoduchá bitcoin karta

Tohle řešení vzešlo od společnosti Coinbase, kterou jistě už znáte. V roce 2019 přišla se svou platební kartou, díky které zaplatíte bitcoinem snad už i u vietnamce za nudle. Jedná se o to, že karta je napojena na vaší peněženku u Coinbase, na které máte uložené své bitcoiny. Když potom chcete nakoupit zboží za 200 korun, z vaší peněženky se automaticky smění bitcoin v hodnotě 200 korun na klasickou fiat měnu, a ta jde prodejci. Takže vlastně pokaždé prodáte bitcoin a za peníze které za něj obdržíte pak nakupujete. Karta je klasicky plastová bezkontaktní Visa, nic zvláštního.

Toto elegantní a jednoduché řešení ovšem doprovází řada nevýhod. Tou hlavní jsou pak poplatky. S Coinbase kartou platíte snad úplně za všechno. Seberou vám procenta za transakce, platíte za pojištění vaší karty, za výběr nad £200 a mnoho dalšího. Kompletní sazebník vždy najdete na oficiálních stránkách Coinbase . Další věcí co stojí za zmínku je to, že karta je vedená na jméno a Coinbase ví, kdo, kdy, kde, komu, za co a kolik platil. Takže jestli hledáte opravdu decentralizované řešení, tady jste špatně.

Na stejném principu funguje i mnoho dalších bitcoinových karet. Mezi ty zajímavější, které stojí za zmínku patří třeba Bitpay card. Coinbase jsem si pro tento článek vybral hlavně protože je od známé společnosti, je jednoduchá a má velký počet uživatelů.

Crypto.com karta

Crypto.com patří rozhodně mezi mezi nejzajímavější bitcoin karty. Společnost crypto.com (dříve Monaco) spustila svou debetní kartu, se kterou získáte velkou řadu výhod a pěkný cahback. Platební karta je kovová VISA. Potřebujete k ní aplikaci Crypto ke stažení na Android i iOS.

Existuje 5 typů této platební karty a s každou máte jiné výhody. Se základním typem karty získáte pouze 1% cashback. Potom můžete nakoupit kryptoměnu crypto.com MCO a držet ji 6 měsíců, čímž upgradujete na vyšší level a s ním přicházející výhody. V závislosti na tom, kolik Tokenů držíte získáte různé výhody. Nejvyšší tier vám poskytne 100% cashback na Spotify a Netflix, 10% na AirBnb a Expedia a 5% cashback na vše ostatní. Nutno dodat, že cashback dostáváte v MCO tokenech.

Crypto.com podporuje 7 fiat měn, mezi které bohužel nepatří české koruny a 53 kryptoměn. Těmi můžete platit nebo je i v aplikaci přímo nakupovat nebo měnit crypto/crypto s nulovými poplatky. Jedná se o z mého pohledu nejzajímavější produkt na trhu. Tahle Bitcoin karta má jen jedinou nevýhodu – nepodporuje české koruny, za což má od nás velký palec dolů.

Proč vůbec bitcoin kartu používat?

Platební terminály na bitcoin dnes v obchodech bohužel běžně nenajdeme. Pokud by bylo možné nabít si bitcoin na svou tradiční debetní kartu a platit přímo jím v běžných obchodech všude po světě, znamenalo by to absolutní revoluci bankovnictví. Do té doby se ale musíme spokojit s těmito alternativami.

Bitcoin karty mají tu výhodu, že kryptoměny, kterými platíte svou hodnotu časem zvyšují, na rozdíl od tradiční fiat měn, které jsou inflační. Navíc nejsou ovládané státem, bankou ani žádnou jinou organizací, která má nad vašimi penězi kontrolu. Navíc bitcoin je měna mezinárodní, takže nedoplácíte na kurzové ztráty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *