Altcoin – 6 nejzajímavějších, které se vyplatí sledovat

Altcoiny – které stojí za sledování?

Existuje nespočet kryptoměn. Které ovšem stojí za sledování, popřípadě investování? V dnešním článku vám ukážu výběr mých 10 oblíbených altcoinů, které osobně držím a myslí, že mají velký potenciál. Upozorňuji že nejsem finanční poradce, profesionální trader ani odborník na kryptoměny. Vše, co se v tomto článku dočtete jsou moje názory a spekulace. Apeluji na to, aby i každý čtenář udělal vlastní průzkum.

Ale po malém upozornění na začátek zpět k tématu. Vybral jsem pro vás top 10 altcoinů, které jsou nějakým způsobem zajímavé a stojí za sledování.

O kterých altcoinech se v tomto článku dočtete:

  • VeChain
  • Litecoin
  • Dogecoin
  • Basic Attention Token
  • Dash
  • Ripple XRP

VeChain (VET)

Tento altcoin má vyřešit problém s transparencí při nákupech. Pomocí VeChainu by mělo být možné přesně sledovat, jakou cestou produkt prošel než se dostal k vám – zákazníku. Veškerá data o produktu jsou ukládána na blockchainu. To znamená že když si jdete koupit do obchodu třeba salát, ihned je dohledatelné, kdo a kdy ho vypěstoval, jak dlouho trvalo než byl dopraven do obchodu a jak dlouho leží v obchodě v regále.

Při nákupu auta hned vidíte, kdo byl první vlastník, informace o pojištění vozidla i jestli bylo bourané. U luxusních značek jako Gucci nebo Supreme ihned vidíte, zda se jedná o originál či reprodukci, datu i místu jeho zrození a tak dále. V současné době s ním experimentuje například Walmart v Číně. Zdali ho ve výsledku skutečně budou používat a jestli se k Walmartu přidají i další firmy je ovšem ve hvězdách. Myslím že VET je velmi zajímavý altcoin, který stojí za to sledovat. Více se dozvíte na oficiálních webovkách vechainu.

Litecoin (LTC)

Tento altcoin je dítě původního bitcoinu a jeho hlavním cílem je dělat to co bitcoin, jen lépe. To znamená levněji a rychleji. Pokud je BTC „nové zlato“ jak je často zmiňováno, pak je Litecoin určitě stříbro. Litcoin má tu výhodu, že veškeré transakce jsou mnohem rychlejší než u bitcoinu a také neplatíte tak vysoké poplatky síti.

Pro představu – Bitcoinu trvá provést transakci přibližně 10 minut, oproti tomu Litecoin to zvládne za 2,5 minuty. To je 4 krát rychlejší. Podobně je to s poplatky síti. Litecoin si účtuje zhruba půl koruny, oproti tomu BTC si účtuje okolo 9 CZK. Pokud vás zajímá Litecoin a chtěli byste se dozvědět více, pěkný článek najdete na blogu alzy.

Dogecoin (DOGE)

Tato virtuální mince, na níž je zobrazen Shiba Inu (referuje na populární internetový meme), je odvozena od již zmíněného Litecoinu. Má sloužit jako způsob, kterým může každý podpořit své oblíbené internetové tvůrce. Tento altcoin je běžně používán hlavně na sociálních sítích jako je Twitter nebo Reddit. Je jednoduchý a dostupný pro širokou veřejnost neinteresovanou do krypto scény, což mu dodává potenciál k růstu ceny. Tento altcoin se narodil v roce 2013 odštěpením od LTC. Více se o dogecoinu dozvíte na oficiálních stránkách Dogecoinu.

Basic Attention Token (BAT)

Tento altcoin je, jako mnoho dalších, založen na Ethereu. Společně s Brave Browserem, do kterého je integrován, se snaží vyřešit mnoho problémů s webovými prohlížeči. Když používáte vyhledávač Brave, jsou veškeré reklamy automaticky blokovány. Pokud se je ovšem rozhodnete zapnout, bude vám za to zaplaceno. Dostáváte odměny za používání internetu ve formě právě BAT.

Brave ukládá vaše data o chování na internetu pouze ve vašem vyhledávači, což je velké plus pro vaše soukromí. Poskytuje také možnost automaticky darovat své tokeny tvůrcům, které navštěvujete nejčastěji. Takže váš oblíbený youtuber nebo bloger dostane díl vašich tokenů dle toho, kolik jste strávili celkem času sledováním jeho tvorby. Více o BAT a Brave Browseru se dočtete na blockchaininfo.

Dash (DASH)

Dash je spojení výrazů Digital a Cash, neboli digitální hotovost. Vznikl odštěpením od bitcoinu a od doby svého zrození tento projekt již třikrát změnil své jméno. Původně se jmenoval XCoin, poté DarkCoin a nyní si říká Dash. Tento altcoin si klade za cíl zpřístupnit krptoměny pro všechny, zrychlit a zlevnit transakce podobně jako již zmiňovaný Litcoin. Dash je oproti němu ovšem ještě znatelně rychlejší. Transakce jsou schvalovány v řádu vteřin, což je znatelný pokrop oproti minutám u LTC. Této rychlosti je dosaženo pomocí tzv. Masternodes, čili schvalovací proces probíhá ne přímo přes těžaře ale pouze přes vyvolenou skupinu jedinců.

Masternodem se může stát každý, kdo drží alespoň 1000 jednotek Dash. Ti mají také určité povinosti a privilegia, mezi které patří například možnost hlasování o tom, co se s tímto projektem bude nadále dít. na veřejných fórech jsou podávány návrh na jeho úpravu a každý Masternode poté hlasuje systémem ANO/NE. Veškerý výdělek tohoto projektu je rozdělen mezi těžaře, masternody a 10% financí jde do pokladny, která slouží k dalšímu rozvíjení tohoto projektu. Tento altcoin tak je naprosto decentralizovaný a vše je v rukou každého, kdo má zájem se zúčastnit na jeho rozvoji. Pěkný článek o Dashi naleznete zde.

Ripple XRP (XRP)

Altcoin XRP zastřešený společností Ripple je takový rebel mezi kryptoměnami. Místo toho, aby se snažil vytvořit si nezávislost oproti bankám, snaží se s nimi naopak spolupracovat. Za to je také krypto komunitou často kritizován. Cílem XRP je zrychlit a zlevnit bankovní transakce. V současné době je velice nákladné a časově náročné posílat peníze do zahraničí. To se snaží Ripple změnit. Pokud budete chtít poslat peníze ze svého bankovního účtu například do Japonska, vaše banka by nakupila XRP v hodnotě peněz, které chcete poslat. XRP by pak zaslala příjemci v Japonsku, kde by byli automaticky přeměněny na JPY. Celý proces by tak stál maximálně pár korun a zabral zhruba 4 sekundy. Oproti tomu bez Ripplu by to trvalo několik dní a stálo něco v řádu stovek korun.

S XRP nyní experimentují i velcí hráči jako Bank of America, Bank of England nebo National Bank of Abu Dhabi. Dle mého se jedná asi o nejzajímavější altcoin. Více o XRP a společnosti Ripple se dočtete v našem článku zde.

Závěrem

Doufám že se článek líbil. Jestliže máte jakékoliv dodatečné dotazy či připomínky, neváhejte nás kontaktovat. Které altcoiny patří do vaší Top 5? Které nové krypto projekty mají podle vás budoucnost a které zaniknout co nevidět?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *